20 Yaş Çekimi

Yeni dönemde büyük sıkıntılarımızdan biri de gömük 20 yaş dişlerimiz. 3. Büyük azı olarak da adlandırdığımız 20 yaş dişleri çoğu insanda ya yarım çıkmakta (yarı gömük), ya da tamamen gömük kalmaktadır.

20 Yaş Dişlerinin Bize Ne Zararı Var?

20 yaş dişleri genellikle çene içinde yerleşim bulamadıkları için ağız içinde anormal pozisyonda çıkmaktadır, yanak ve dili rahatsız etmektedir.
Kendine yer sağlamaya çalışırken diğer dişlere itim uygulayarak dişlerde sıkışmaya bazen ufak çapraşıklıklara sebep olmaktadır.
Çok geride oldukları için temizlenememekte, çürümeye sebep olmaktadır. Ağızda ki pozisyonları sebebiyle dolgu ya da kanal tedavisi gibi konservatif işlemlerle tam olarak tedavi edilebilmeleri mümkün değildir.
Temizlenemedikleri için, o bölgede gıda birikimine, dişeti iltihaplanmalarına, ağız kokusuna ve komşusu olan 2. büyük azıların çürümesine sebep olmaktadır.
İltihaplanmaya sebep olduklarında tam çenenin köşelerinde yer aldıkları için ağız açıklığında kısıtlanmaya sebep olurlar. Bu durum konuşma ve yemek yemede zorluğa yol açar. İltihaplanma dişler, çene, boğaz ve kulağa doğru yayılan ağrılı bir süreçtir.
Gömük kaldıkları durumlarda kemik içinde kist oluşumuna sebep olma riskleri vardır.

Gömük 20 Yaş Dişleri Nasıl Çekilir?

Lokal anestezi altında cerrahi bir işlem ile çekilir.
İşlem sırasında herhangi bir ağrı duymazsınız.
İşlem süresi dişin pozisyonuna bağlı olarak 10 - 30 dakika arasında değişir.
Operasyon sonrasında o bölgeye dikiş atılır. 1 hafta sonra dikiş alınır.
Operasyondan sonra profilaksi amacıyla 1 kutu antibiyotik kullanmanız gereklidir.
Operasyonu takip eden 1-3 gün ağrı kesici alabilirsiniz. Hissedeceğiniz ağrı, ağrı kesici ile rahatlıkla geçebilecek kadardır.
İlk birkaç gün operasyon bölgesinde ufak şişlik ve ağız açmada kısıtlılık yaşayabilirsiniz. Bu dişin pozisyonuna bağlı olarak değişir, her zaman oluşmayabilir.
İlk iki gün operasyon bölgesine buz uygulaması oluşabilecek şişliği kontrol altına almak için faydalı olacaktır.
İlk birkaç gün yumuşak şeyler yemeniz önerilir.
O bölgeyi temiz tutmak için antibakteriyel gargara kullanmanız tavsiye edilir.
Operasyondan sonraki gün işe gidebilirsiniz.