Çocuk Dişhekimliği (Pedodonti)
  • Çocuğum için ilk nezaman diş doktoruna gitmeliyim?

    Bebeğinizin ilk süt dişi çıkmasından itibaren ilk yaşına kadar olan sürede diş doktoruna gitmenizi öneririz. Bu ilk görüşmede doktor bebeğin sadece dişlerine bakarak diş ve çene gelişimini değerlendirirken, ebeveynleri bebeğin diş sağlığını nasıl koryacakları konusunda eğitir.

  • Çocuğumun diş doktorundan korkmaması için ne yapmalıyım?

    Çocuğunuzun diş doktorundan korkmaması sizin elinizde. Öncelikle bir diş sorunu olmadan çocuğunuzu diş doktoruna götürün. Böylece diş doktoru sorun varken gidilecek bir adrestir algısını kırın. Bir ağrısı yokken yapılacak muyaene veya koruyucu basit bir tedavi, çocuğun diş doktoruna gitmenin rahat bir durum olduğunu düşünmesini ve doktoruna güven duymasını sağlar. Diş doktoruna gidileceği zaman çocuğunuza "korkma, acımayacak" gibi telkinlerde bulunmayın. Bu sözler onda tam ters etki yapar ve doktorun canını acıtabileceğini düşünür. Çocuk ebeveynlerinin kaygısını hemen hisseder, siz hiçbir şey söylemeseniz bile sizin endişenizi hissettiği anda bir tehditle karşılaştığını düşünerek huzursuzlanır. Eğer endişenizi kontrol edemiyorsanız, muayene sırasında doktorunuzla çocuğunuzu başbaşa bırakmanızı öneririz.

  • Süt dişleri nasılsa düşecek, neden dolgu yapılması gerekiyor?

    Ağızda önce süt dişleri çıkar daha sonra onlar yerini daimi dişlere bırakır. Süt dişlerinin erken kaybı durumunda alttan gelen daimi dişlerin ağza sürmesi bozulur, daimi dişlerin çıkma şekli, sırası ve çıktığı yerde problem olur. Bunu önlemek için süt dişlerini ağızda durması gereken süre içinde sağlıklı şekilde korumak önemlidir. Erken süt dişi kayıplarında yer tutucu yapılarak, alttan gelecek daimi diş için o boşluk korunur. Çürümüş olan süt dişi tedavi edilmez ise ağrı ve enfeksiyona sebep olarak çocuğunuzun genel sağlığına zarar verir. Bu nedenle daimi dişler kadar süt dişlerinin de sağlığı ve tedavisine özen göstermemiz gerekir.