Diş Dolguları
 • Dişlerimi hergün fırçalıyorum dişlerim yine de çürüyor. Neden?

  Dişlerimiz yemekleri parçalama ve çiğneme görevini yapar. Tüm gün boyunca yediğimiz, içtiğimiz herşey ağzımızdan geçer. Ağız, vücudun dışarıya açılan kapısıdır. Ağzımızın içinde milyonlarca bakteri vardır. Yediğimiz, içtiğimiz gıdalardaki asitler ve zararlı kimyasallar ilk olarak dişlerimizle temasa geçerler. Siz ne kadar iyi bakarsanız bakın, dişler görevi gereği herzaman yıpranmaya ve çürümeye yatkındır. Dişin dış yüzeyinde yer alan mine tabakası dünyanın en sert 8. maddesidir. Bütün gün ıslak, asitli ve mikrobik bir ortamda fonksiyon gördüğünü düşünecek olursanız aslında dişlerinize haksızlık ettiğinizi fark edeceksiniz. Bu bilgilerden sonra dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyeceğinizi umuyoruz. Çürük yatkınlığı; dişlerin mine dokusunun gücü, tükürüğün yapısı, yeme alışkanlıkları ve fırçalama düzenine bağlı olarak da değişiklik gösterir.

 • Ağrım yoksa bile çürük dişimi tedavi ettirmeli miyim?

  Diş çürüğü fark edildiği anda tedavi edilmelidir. Diş çürüğü belli bir büyüklüğe ulaşana kadar şikayet vermez. Çürük, dişin içinde yer alan sinir dokusuna yaklaştıkça hassasiyet ve ağrı şikayetleri görülür. Bir dişte çürük oluşumu başlamış ise kendi kendine iyileşmez, zaman içinde düzelmez. Aksine giderek büyür. Çürük sinir dokusuna ulaştığı zaman sadece dolgu yapmak yeterli olmayacaktır, kanal tedavisi de yapılmalıdır. Ağrı oluşana kadar beklediğinizde, sağlam diş dokularınız daha fazla zarar görmüş olur, yapılacak işlemler artar, seans süreniz ve tedavi maliyetiniz yükselir. Bu nedenle ağrınız olmasa bile fark ettiğiniz anda çürük dişlerinizi tedavi ettirmeyi ihmal etmeyin.

 • Siyah ( Amalgam ) dolgu zararlı mı?

  Günümüzde sağlık kadar estetik de önemli. Bu nedenle artık siyah (amalgam) dolgular terk edilmektedir. Diş rengi beyaz dolgular hem diş dokusuna uyumu hem de estetik olarak kabul gördüğü için tercih edilmektedir. Artık kullanımı azalmış olsa da siyah dolguların zararlı olduğu söylemi doğru değildir. Siyah dolguların civa salınımına bağlı olarak böbrek ve beyne zarar verdiği iddia edilse de, bu konuda bilimsel olarak ispatlanmış bir sonuç bulunmamaktadır. Siyah dolgular ile ilgili yaygın şekilde oluşan bu kaygılar nedeniyle FDA (Food and Drug Administration- Gıda ve İlaç Kurulu) siyah dolguların yetişkinler ve 6 yaşından büyük çocuklarda güvenle kullanılabileceğini açıklamıştır. Hamile ve emziren annelerde de civa buharının bebeğe zararlı etkileri konusunda EPA (Çevre Koruma Ajansı), siyah dolguların güvenli olduğunu, oluşan civa buharının zararlı denilecek dozun çok altında olduğunu bildirmiştir.

 • Siyah (Amalgam) dolgu ile beyaz dolgunun arasında ne fark var?

  Siyah (amalgam) dolgu ile beyaz dolgu arasındaki en belirgin fark; renk farkıdır. Bunun dışında dişe tutunma şekli farklıdır. Siyah dolgular, mekanik olarak sıkışma ile diş boşluğuna yerleştirilir. Diş boşluğuna sıkıştırılarak yerleştirilen siyah dolgu, sertleşmesi sırasında bir miktar genişleme gösterir ve diş boşluğuna tutunur. Beyaz dolgular ise dişe kimyasal yolla tutunur. Beyaz dolgunun uygulanmasından önce yapılan işlemler ile diş kimyasal olarak dolgunun yapışabilmesi için hazır hale getirilir.

 • Kanal tedavisi ile dolgunun farkı nedir?

  Dişlerimiz üç tabakadan oluşur. En dışta mine, içinde dentin ve kök yüzeyinde sement adı verilen tabakalar vardır. Bu tabakaların altında diş siniri bulunur. Her dişimizde çene kemiğinden gelip kökün içinde uzanan sinir tabakası mevcuttur. Diş çürüğü ilerleme gösterip mine ve dentin tabakasını aştığında sinir dokusuna ulaşır ve sinir dokusunda iltihaba sebep olur. Bu çok ağrılı bir süreçtir. Diş çürüğü dişin üst tabakalarında mine ve dentinde ilerlediği sırada yapılan tedavi dolgudur. Çürük tabaka temizlenir ve plastik benzeri diş rengi bir dolgu maddesi ile ( kompozit) doldurulur. Çürük sinir dokusuna ulaştığında diş kökleri boyunca sinirler çıkarılıp temizlenir ve sinirlerin çıkarıldığı boşluklar doldurulur. Bu işleme kanal tedavisi denir. Kanal tedavisinin ardından yine dişin sert yüzlerinde oluşan boşluk kompozit dolgu ile doldurulur. Başka bir deyişle dolgu dişin dişeti üstünde görünen kısmına yapılan tedavidir. Kanal tedavisi, dişin sinirlerinin alınarak diş köküne yapılan bir tedavidir. Kanal tedavili her dişe ayrıca dolgu tedavisi yapılır.