DİŞ ETİ TEDAVİSİ

Diş Eti Tedavisi

Dişetlerinin en temel tedavisi düzenli aralıklarla diştaşı temizliği yaptırılmasıdır. Ancak dişetleri genetik olarak hastalığa yatkın ise ya da öncesinde çok ihmal edilmiş ise diştaşı temizliği yeterli olmamaktadır.

Dişetinde çeşitli iritasyonlara bağlı olarak (kötü ağız bakımı, hatalı fırçalama, kötü yapılmış protezler, çeşitli sistemik hastalıklar, kötü alışkanlıklar) iltihaplanma başladıktan sonra tedavi edilmez ise zamanla altındaki kemikte erime ve dişetlerinde de çekilme görülür. Kemikte görülen erime ve dişetindeki iltihap şiddetlendikçe dişlerin kemikle bağlantısı zayıflar ve diş kayıpları görülmeye başlanır.

Bu tür durumlarda dişetleri çeşitli operasyonlar ile açılıp, temizlenip tekrar kapatılır. Kemik kayıpları olan bölgelere kemik tozu, dişeti çekilmesi görülen bölgelere bağ dokusu ve dişeti grefti yerleştirilerek kaybedilen dokuların geri kazandırılmasına çalışılır.

Dişetlerinin sağlığı için en temel kural, sizin iyi bir ağız bakımı yapmanızdır. Yapılan tüm tedavilerin başarısı, hastanın diş ve dişetlerini iyi temizleyip, düzenli fırçalamasına bağlıdır. Aksi takdirde tedavilerden kısa bir süre sonra dişeti hastalığı tekrar görülecektir.