Diş Sıkma

(DİŞ GICIRDATMA- BRUKSİZM)

Günümüzde yaşamın bize sunduğu stresler nedeniyle çok sık rastladığımız durumlardan biri diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığıdır. Genellikle kontrol dışı yapılan diş sıkma ya da uyku sırasında yapılan diş gıcırdatma alışkanlığı dişler ve eklemlere önemli zararlar vermektedir.

Sıkma veya gıcırdatma işlemi sırasında diş yüzeylerinde aşınmalar oluşur. Bu aşınmalar hassasiyet problemlerine sebep olur ve çürüme riskini arttırır. Daha ileri seviyelere geldiğinde dişlerde dikey boyut kaybına sebep olarak hem estetik hem de fonksiyonel problemler yaratır.

Bu alışkanlıklar çene eklemlerine normalden fazla yük binmesine sebep olarak, eklem yüzeylerinde kalıcı sorunlar oluşturabilirler. Çene bölgesinde ki kas dokularında da yorgunluk ve deformasyonlar oluşur.

Diş sıkma alışkanlığı olan bireylerde sabah baş ağrısı ile uyanma, çenelerde yorgunluk hissi, ağız açmada zorluk gibi şikayetler görülmektedir. Dişlerde ise; aşınma, hassasiyet, yüzey kırık ve çatlakları, doku kaybı ve kısalmalar oluşur. Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlıkları dişeti çekilmelerine de sebep olabilmektedir.

Bu Alışkanlıktan Korunmak İçin Ne Yapılabilir?

Yapılacak muayene sonrası ağzınıza uygun olarak hazırlanacak gece plağı ile diş sıkma alışkanlıklarının diş ve eklemlerinize vereceği zararlardan korunabilirsiniz.