Dişeti Problemleri
  • Dişetlerim neden kanıyor?

    Dişeti kanaması, dişetlerinde iltihap olduğunun göstergesidir. Dişetleri iltihaplanmaya başladığında, dişeti rengi daha kırmızı ve yapı olarak ödemlidir. Fırçalama ya da sert bir temas ile kanama gösterir. İleri derece iltihaplanma görüldüğünde kendi kendine bile kanama oluşabilmektedir. Dişeti iltihabı; dişlerin iyi temizlenememesi, yoğun diştaşı birikimi veya hormonel değişimlere bağlı olarak oluşur.

  • Gülerken dişetlerim çok görünüyor. Ne yapabilirim?

    Gülüş sırasında dişetlerinin belli miktarda görünmesi normaldir. Ancak çok fazla görünmesi estetik olarak tercih edilen bir durum değildir. Görünen dişeti miktarı; diş, dudak yapısına ve gülüş sırasında dudağın hareketliliğine bağlıdır. Gingivektomi ve gingivoplasti operasyonları ile dişetleriniz belli miktarda kesilip şekillendirilerek bu sorun çözülebilmektedir. Bu tedavinin diş ve dişetleriniz için hiçbir zararlı etkisi yoktur. Dişetlerinin ne kadar kısaltılacağına uzman hekim, hem estetik hemde diş ve dişeti sağlığı açısından kontrollerinizi yaparak karar verir.

  • Sapasağlam dişlerim sallanıp çekildi. Bu neden olur?

    Sapasağlam dişlerin sallanarak çekilmesi tablosu genellikle periodontitis dediğimiz dişeti hastalıkları ile birlikte görülen bir tablodur.