Hassasiyet Tedavileri

Diş hassasiyeti çok yaygın olarak görülen sorunlardan biridir. Şiddetine göre çok rahatsız edici olabilmektedir.
Dişlerde aşınma varsa (travma, diş sıkma, sert diş fırçalama),
Dişlerde çürükler varsa,
Dişlerde eski büyük dolgular varsa,
Asitli gıdalar çok tüketiliyor ise,
Çok sıcak, çok soğuk yiyecekler tüketiliyor ise dişlerde hassasiyetler görülür.

Hassasiyetin kaynağınının doğru tespit edilip tedavi edilmesi gerekmektedir.
• Dişlerde çürük varlığında öncelikle diş çürükleri tedavi edilmelidir.
• Dişlerde aşınmalar mevcut ise, aşınmanın miktarına göre dolgu veya kuronlar ile aşınan yüzeylerin korunması gerekir.
• Dişlerde eski ve büyük dolgular var ise, dolguların uyumu ve alttan tekrar çürüme olup olmadığı kontrol edilip ihtiyaca göre kanal tedavisi ve yeni dolgular yapılmalıdır.
• Hassasiyete sebep olan yanlış beslenme şekli ve zararlı alışkanlıklar var ise bunları mutlaka düzeltmelisiniz. Örneğin çok asitli gıdalardan uzak durmalısınız. Hem genel sağlığınız hem de diş sağlığınız için bu tür gıdalardan uzak durmak gereklidir. Arka arkaya çok sıcak, çok soğuk gıdalar yiyip içmemelisiniz. Çok ani sıcaklık değişiklikleri diş minelerinde çatlaklara sebep olur. Bu çatlaklar dişlerde hassasiyet, renklenme ve çürük başlangıçlarına sebep olur.
• Asitli gıdalar tükettikten hemn sonra dişlerinizi fırçalamayın. Bu durumda dişlerinizi ağzınızdaki asitle fırçalamış olursunuz ki bu dişleriniz için pek de istediğimiz bir durum değildir. Asitli gıda tüketiminden sonra bir bardak su ile ağzınızı çalkalayın, fırçalama için yarım saat bekleyin.
• Diş sıkma alışkanlığınız varsa, diş minelerinde kayıplar oluşur ve dişlerde hassasiyet oluşur. Hassasiyet için gerekli tedavilerin yanında diş sıkma nedeniyle gece plağı kullanmanız gereklidir.
• Yanlış fırçalama alışkanlıkları nedeniyle dişlerinizde aşınma ve dişetlerinizde hasara sebep olabilirsiniz. Doktorunuz böyle bir durum tespit ederse, doğru fırçalama şeklini doktorunuzdan öğrenip, o şekilde fırçalamaya devam edin. Doktorunuzun önerdiği macunu kullanın.

Bunun dışında dişlere krem ya da jel formunda Flor uygulanarak diş minesinin remineralizasyonu sağlanıp, hassasiyet şikayeti azaltılır.