İmplant
 • İmplantı bünyem kabul eder mi? İmplantı bünyem kabul etmezse ne olur?

  İmplant, titanyumdan yapılan yapay vida şeklinde diş kökleridir. Titanyum tamamıyla biyouyumluluğa sahiptir. Yani vücut dokuları tarafından kabul edilen, reaksiyon oluşturmayan bir malzemedir. Zaten titanyumun bu özelliği nedeniyle implantın üretimi saf titanyum ile yapılmaktadır. Sonuç olarak implantı bünyenin kabul etmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. İmplantta nadiren yaşanan olumsuz durumlar çoğunlukla çene kemiğinde bulunan bir iltihap sebebiyle oluşmaktadır. İmplant konan bölgede iltihap varlığı ya da hastanın implant yapılan bölgeyi temiz tutmamasına bağlı sonradan iltihaplanma gelişmesi durumunda implant çene kemiğine tutunamaz ve çıkarılır. Bu durumda bölge sağlıklı hale getirilip iyileştikten sonra tekrar implant uygulanabilir. Eğer mümkün olmayacak bir durum varsa implanta alternatif tedaviler ile yola devam edilir.

 • İmplant yaptırırsam çok ağrım olur mu?

  İmplant tedavisi lokal anestezi altında ( sadece işlem uygulanacak bölgenin iğne ile uyuşturulması) uygulanır. Operasyon sırasında hiçbir ağrı duymazsınız. Operasyon sonrasında hafif ağrınız olabilir ancak bu ağrı herhangi bir ağrı kesicinin rahatlatacağı şiddette bir ağrıdır.

 • İmplant yaptırınca nelere dikkat etmem gerekir?

  İmplant tedavisinden sonra tek yapmanız gereken tüm dişleriniz gibi implantlarınızın da temizliğine özen göstermek ve düzenli kontrollerinizi aksatmamaktır.

 • Köprü mü yaptırmalıyım yoksa implant mı?

  Diş eksikliğinin giderilmesinde köprü şeklinde protezler veya implant tedavisi uygulanır. İmplant çene kemiği içine yapay diş kökü yerleştirilmesidir. Diğer bir deyişle kaybettiğiniz dişin yerine yenisi konur. Diş eksikliğinin giderilmesinde ideal olan tedavi implant yapılmasıdır. Köprü ile tedavi yapıldığında, kaybettiğiniz dişe komşu iki diş kesilip, küçültülür ve birbirine bağlı üçlü bir kaplama yapılır. İmplant yapıldığında komşu dişleriniz hiç işlem görmez. İmplantınız başarılı bir şekilde ağzınızda durduğu sürece hiç sorun yaşamadan kullanırsınız. Köprü yapıldığında ise, köprü ayağı olan dişlerden herhangi birinde problem çıktığı zaman köprünüzü kullanamazsınız. İmplant ilk bakışta daha zahmetli ve maliyetli görünse bile, uzun vadede çok daha sağlıklı ve doğru tercihtir.

 • İmplant yaptırırsam MR çektiremezmiyim?

  Diş implantları ile MR veya tomografi çektirmenizde herhangi bir sakınca yoktur. MR veya tomografi sırasında eğer çenelerden kesit alınacaksa, implantın olduğu bölgenin görüntüsünde, metalik dolguların veya kaplamaların sebep olduğuna benzer saçılmalar oluşur. Ancak bu saçılma, o bölgedeki herhangi bir teşhisi engelleyecek, görüntüyü okumayı engelleyecek kadar yoğun değildir. Bunun dışında beyin, boyun, baş veya diğer bölge incelemelerinde negatif herhangi bir etkisi veya vücuda zararı yoktur.