Porselen Köprü

Diş eksikliğinin giderilmesi için boşluk bölgeye komşu dişlerin kesilip kaplanması işlemine köprü denir. Günümüzde porselen köprü ancak boşluk bölgeye implant yapılmayan durumlarda tercih edilen bir tedavi seçeneği haline gelmiştir.

Porselen köprülerde, porselen kuronlarda olduğu gibi metal seramik ve tam seramik olarak iki seçenek mevcuttur. Vakanın ihtiyacına göre en uygun yöntem seçilir. Uygulama yine porselen kuronlarda olduğu gibi 2 ya da 3 seanstır.

Kliniğimizde uygulanan kuron köprü materyalleri
• Cad/Cam zirkonya destekli seramik köprü
• Cad/Cam üretim metal destekli seramik köprü
• Emax köprü

Metal Seramik Köprü

Porselen kırılgan bir malzeme olduğu için tek başına kullanılamamaktadır. Ağız içinde çiğneme sırasında oluşan kuvvetler oldukça yüksektir. Bu kuvvetlere uzun süre dayanabilecek ve estetik görünüme sahip köprüler yapmak için porselen malzeme metal altyapı ile güçlendirilmektedir. Ağız içinde kullanım için oldukça uygun ve dayanıklı olsa da içinde yer alan metal nedeniyle estetik olarak bazen istediğimiz memnuniyeti sağlamayabilmektedir. Dişeti bölgesinde gri yansıma ve dişetlerinde zaman içinde koyu renklenmelere sebep olabilir. Metal alerjisi olan kişilerde tercih edilmez.

Zirkonyum Köprü

Zirkonyum çok sert ancak beyaz renkte bir metaldir. Metal destekli porselenler de olduğu gibi altyapı da güçlü bir malzeme olarak zirkonyum kullanılıp üstüne porselen ilave edilir. Zirkonyum beyaz renkte olduğu için metal griliği görülmez. Daha dayanıklı ve daha estetik köprüler yapılır. Beyaz renkte olduğu içinde tam seramik veya metal içermeyen porselenler grubunda sayılır. Işık geçirgenliği, metal seramiklerden çok daha iyidir ancak emax porselenlere göre zayıftır. Estetik ve dayanıklılığı bir arada istediğimiz durumlarda tercih edilir. Dişetindeki metal renklenmeleri veya gri yansımalar görülmez, bu da zirkonyumun önemli tercih sebeplerindendir. Çok sert bir malzeme olduğu için uzun köprülerde kullanımı uygun değildir.

Emax Köprü

Emax, özel olarak lösit ile güçlendirilmiş bir seramik olup, ışık geçirgenliği olukça yüksek ve doğal dişe yakındır. En estetik sonuçlar için genellikle emax porselenler tercih edilir. Çok üyeli, uzun ve arka bölgelerde emax köprüler tercih edilmez. Ön bölgede yapılan 3-4 üyeli köprülerde emax tercih edilir.