Porselen Kuron

Porselen Kuron (Porselen Kaplama) Nedir?

Porselen Kuron, dişin çepeçevre küçültülerek kaplanması işlemidir.

Diş kuronunda yoğun bir harabiyet oluşması, dişin kuron kısmında oluşan bir kırık, eski büyük dolguların varlığı, kanal tedavisine bağlı aşırı renkleşme gibi durumlarda kalan diş dokusunu korumak için dişin kuronlanması yani kaplanması daha uygun olmaktadır. Ortodontik tedaviyi kabul etmeyen ve lamina ile düzeltilemeyecek kadar yoğun çapraşıklığı olan bireylerde estetik düzenleme içinde porselen kuronlama yapılabilir.

Porselen Kuron uygulamaları iki şekilde yapılmaktadır:
• Metal altyapı üzerine porselen kuron
• Tam seramik kuron (metal içermeyen)
Tam seramik kuronlar için birbirinden farklı sistemler, malzemeler mevcuttur.

Metal Seramik Kuron

Metal Seramik Kuron, dişin çepeçevre küçültülerek metal destekli porslen ile kaplanması işlemidir.

Porselen kırılgan bir malzeme olduğu için tek başına kullanılamamaktadır. Ağız içinde çiğneme sırasında oluşan kuvvetler oldukça yüksektir. Bu kuvvetlere uzun süre dayanabilecek ve estetik görünüme sahip kuronlar yapmak için porselen malzeme metal altyapı ile güçlendirilmektedir. Ağız içinde kullanım için oldukça uygun ve dayanıklı olsa da içinde yer alan metal nedeniyle estetik olarak bazen istediğimiz memnuniyeti sağlamayabilmektedir. Dişeti bölgesinde gri yansıma ve dişetlerinde zaman içinde koyu renklenmelere sebep olabilir. Metal alerjisi olan kişilerde tercih edilmez.

Zirkonyum Kuron (Tam seamik kuron)

Zirkonyum Kuron, dişin çepeçevre küçültülerek zirkonyum ile kaplanması işlemidir.

Zirkonyum çok sert ancak beyaz renkte bir metaldir. Metal destekli porselenler de olduğu gibi altyapı da güçlü bir malzeme olarak zirkonyum kullanılıp üstüne porselen ilave edilir. Zirkonyum beyaz renkte olduğu için metal griliği görülmez. Daha dayanıklı ve daha estetik kuronlar yapılır. Beyaz renkte olduğu içinde tam seramik veya metal içermeyen porselenler grubunda sayılır. Işık geçirgenliği, metal seramiklerden çok daha iyidir ancak emax porselenlere göre zayıftır. Estetik ve dayanıklılığı bir arada istediğimiz durumlarda tercih edilir. Dişetindeki metal renklenmeleri veya gri yansımalar görülmez, bu da zirkonyumun önemli tercih sebeplerindendir.

Emax Kuron (Tam seramik kuron)

Emax, özel olarak lösitle güçlendirilmiş bir seramik olup, ışık geçirgenliği olukça yüksek ve doğal dişe yakındır. En estetik sonuçlar için genellikle emax porselenler tercih edilir.

Tam seramik kuron ve Metal seramik kuron karşılaştırması

TAM SERAMİK KURON METAL SERAMİK KURON
Daha estetik Estetiği tam seramik kuronlara göre zayıf
Biouyumluluğu daha yüksek Metal alerjisi riski
Dişeti uyumu yüksek Dişetinde gri renkleşme
Yüksek maliyet Daha uygun maliyet
Yüksek ışık geçirgenliği Işık geçirmez, cansız görünüm

Porselen Kuron (Porselen Kaplama) Nasıl Yapılır?

Porselen Kuron için Birinci Seans: İlk muayenenizde porselen kuron yapımına karar verildikten sonra lokal anestezi altında diş kesimiz yapılır, ölçüleriniz alınır, geçici kaplamanız takılır. Dişinize uygun porselen rengi belirlenir.
Porselen Kuron için İkinci Seans: Porselen kuron için altyapı provası yapılır (süre sorunu olan durumlarda bu seans atlanabilir).

Porselen Kuron için Üçüncü Seans: Bitmiş porselen kuronun provası yapılır, kontakları, anatomik, biyolojik uyumu ve fonksiyonel bütünlüğü kontrol edilerek daimi olarak yapıştırılır.

Kliniğimizde uygulanan kuron materyalleri
• Cad/Cam metal destekli seramik kuron
• Cad/Cam zirkonya destekli seramik kuron
• Emax (tam seramik)
• Empress (tam seramik)
• Full metal kuron