Porselen Lamina

Küçük bir dokunuşla bambaşka bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız porselen lamina uygulaması tam size göre.

Porselen Lamina Nedir?

Lamina, dişin ön yüzüne yapıştırılarak uygulanan özel yaprak porselendir. Porselen lamina ince, şeffaf yapısı ile diş dokusu ile mükemmel bir uyum gösterir ve çok doğal bir estetik sağlar.

Porselen Lamina Yaptırmak İçin Dişlerimi Kestirmek Zorunda Mıyım?

Porselen lamina, diğer tüm estetik ve protetik tedavi seçenekleri içinde dişinize en az kesim yapılan uygulamalardan biridir. Laminanın yapılacağı dişin pozisyonuna bağlı olarak bazen bir miktar kesim yapmak gerekse de bazen diş yüzeyinde sadece zımparalamaya benzer bir aşındırma yapmak yeterli olabilmektedir. Dişlerde ne kadar aşındırma yapılacağı dişlerin pozisyonları, sizin beklentileriniz ve estetik ihtiyaçlara göre yapılacak planlamaya göre belirlenecektir.

Porselen Lamina Kimlere Uygulanabilir?
• Dişlerinizin şeklini beğenmiyorsanız
• Dişlerinizin rengini beğenmiyorsanız
• Dişlerinizin boyutlarını beğenmiyorsanız
• Dişleriniz arasındaki aralıkları beğenmiyorsanız
• Dişlerinizde ki minik çapraşıklıkları beğenmiyorsanız
• Kırık, çatlak, renkleşmiş dişleriniz sizi rahatsız ediyorsa

PORSELEN LAMİNA UYGULAMASI TAM ARADIĞINIZ TEDAVİ OLABİLİR.

Porselen Lamina Nasıl Uygulanır?

Porselen Lamina için İlk seans: İlk randevumuzu biz sizinle tanışma randevusu olarak kabul ediyoruz.

Sizi rahatsız eden durumları ve beklentilerinizi ayrıntılarıyla öğrendikten sonra tüm yüzünüz ve dişlerinizle ilgili hem dental hem de estetik bir muayene yapıyoruz. Porselen lamina sizin için uygun mu, gerçekten nelere ihtiyacınız var, gerçekten neler yapabiliriz profesyonel bir gözle size anlatıyoruz. İşlemin aşamaları konusunda her konuda sizi bilgilendirdikten sonra bir başlangıç ölçüsü alıyoruz ve klinik resimler çekiyoruz, randevunuzu belirleyerek sizi kliniğimizden uğurluyoruz.

Porselen Lamina için İkinci seans: Lokal anestezi altında dişlerin aşındırmaları yapılıyor. Sizden ilk seans aldığımız ölçüye göre oluşturulan model üzerinde laboratuarda beyaz mumdan bir ön çalışma hazırlanıyor. Bu çalışma bize bitmiş haliyle dişlerin nasıl olacağına dair önemli bir rehber oluyor, aynı zamanda doğru bir estetik yakalamak için hangi dişi ne kadar aşındırmanın yeterli olacağını görebiliyoruz. Porselen lamina hazırlığı için beyaz mumla yapılan bu çalışmaya "wax-up" , dişlerin aşındırılmasından sonra hazırladığımız diş modelinin dişlerinize uygulanmasına "mock-up" diyoruz. Yapılan bu ön çalışmaya göre hazırlanan geçici restorasyonlarınız dişlerinize yerleştiriliyor. Dişlerinize uygulanan geçicilerden sonra birlikte final restorasyonların nasıl olması gerektiği üzerinde konuşuyor ve notlar alıyoruz.

Bazen hayal ettiğiniz diş formu, sizin yüzünüzde istediğiniz gibi durmayabiliyor. Mock-up işlemi ile yani hazırladığımız tasarımı geçiciler ile dişlerinize uyguladığımızda bu durumu değerlendirme şansı buluyoruz. Örneğin siz ön iki dişinizin uzun olmasını istiyor olabilirsiniz ama belki de bu tasarım sizin yüzünüzde hayal ettiğiniz gibi durmayacak. Bu geçici dişler ile bu tatsız süprizleri engellemiş oluyoruz. Beraber neyin, nasıl olacağını görerek, ağzınıza uygulayarak emin adımlarla ilerliyoruz.(Beyaz mumdan yapılmış wax-up çalışması)


Porselen Lamina için Üçüncü Seans: Lokal anestezi altında geçici restorasyonlarınız çıkartılıp bitmiş porselen laminaları prova ediyoruz. Herşey istediğimiz gibi ise daimi olarak yapıştırıyoruz ve sonrasında fonksiyonel ufak tefek düzenlemeler, aşındırmalar yapılıyor. Hayal ettiğiniz gibi bir gülüşle kliniğimizden ayrılıyorsunuz.

Porselen Lamina Yaptırırsam Ne gibi Sorunlar Yaşayabilirim?

• Seanslar sırasında minimumda olsa aşındırma yapıldığı için hassasiyet yaşayabilirsiniz. Geçici restorasyonlar hem tedavi boyunda sosyal yaşamınızı aksatmamak, estetik olarak sorun yaşamamanız için yapılıyor hem de diş yüzeylerini örttüğü için hassasiyet riskini minimuma indiriyor ama yine de bu süreçte çok soğuk, çok sıcak yiyecekler rahatsız edici olabilir.

• Laminaların yapıştırılmasını takiben 1-4 hafta süreyle işleme ve yapıştırıcının etkisine bağlı olarak hafif şiddette geçici bir hassasiyet sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sorun zaman içinde azalarak kaybolacaktır.

• Porselen laminalar her ne kadar yeterince dayanıklı olsalar da dişin ön yüzünü yapıştırma esasına dayandıkları için çok sert gıdaları ısırmanızı, koparmanızı önermiyoruz.

• Porselen Lamina uygulanan dişlere gelebilecek darbelere karşı dikkatli olmanızı öneriyoruz.

• Doğal dişlerinizde olduğu gibi porselen lamina uygulanan dişlerde de, diş fırçalama ve diş ipi uygulamasını lütfen ihmal etmeyin.

Porselen Lamina Kimlere Uygulanamaz?
• Diş harabiyeti çok fazla ise
• Renkleşme lamina ile örtülemiyecek kadar belirgin ise
• Çapraşıklık ufak aşındırmalar ile çözülemeyecek kadar çok ise
• Dişlerin kapanış sorunları var ise
• Yoğun diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı var ise

ÜZGÜNÜZ PORSELEN LAMİNA SİZİN İÇİN UYGUN DEĞİL AMA ESTETİK TEDAVİLER KONUSUNDA SİZİN İÇİNDE ÇOK GÜZEL ALTERNATİFLER MEVCUT. TAM SERAMİK KURON’LARI İNCELEMENİZİ ÖNERİRİZ.