Tel Tedavisi (Ortodonti)
 • Dişlerim çapraşık. Ortodonti mi yoksa porselen kaplama mı daha doğru?

  Diş çapraşıklığı hem diş estetiği hem de diş sağlığınız açısından önemli bir sorundur. Çapraşıklık, kötü görünümünün dışında, yemek birikimine sebep olması, kolay temizlenememesi nedeniyle diş sağlığını da negatif etkiler. Tedavi seçiminde çapraşıklığın miktarı oldukça önemlidir. İdeal olan tedavi ortodonti ile dişlerin düzeltilmesidir. Ortodontik tedavide doğal dişleriniz kalıcı hiçbir işlem yapılmadan ideal pozisyona getirilir. Ancak ortodontik tedaviler uzun soluklu tedavilerdir, çapraşıklığın boyutlarına göre 12-24 ay arasında sürmektedir. Bu uzun süreyi beklemek istemeyenler ya da sosyal durumu gereği ortodontik tedaviyi kabul etmeyenler için dişlerin durumuna göre protetik olarak ( porselen kaplama, porselen lamina...) alternatif tedaviler uygulanabilir. Bu tedavilerde doğal dişler işlem görerek kalıcı değişiklikler yapılır ancak 1-3 hafta gibi kısa bir süre içinde istediğiniz dişlere kavuşmanız sağlanır. Uzman bir hekimle birlikte ihtiyaçlarınıza göre durumun değerlendirilmesi ve karar vermeniz uygun olacaktır. Ancak yine de belirtmek isteriz ki, bu tür durumlarda ideal olan doğal dişlerinizin bütünlüğünü bozmadan ortodontik tedavi uygulanmasıdır.

 • Ortodontik tedavinin olası riskleri nelerdir? Önlemek için neler yapabilirim?

  Ne yazık ki ortodontik tedavi süresince ağız bakımına yeteri kadar özen gösterilmezse diş ve dişetleri ile ilgili bir takım problemlerle karşılaşılabilir. İyi fırçalanmayan dişlerin yüzeylerinde kalıcı olarak beyaz ve kahverengi lekeler oluşabilir, dişetleri kızarıp şişebilir. Dişler tedavi süresince florlu bir diş macunuyla günde en az 3 defa fırçalanmalıdır. Fırçalama esnasında dişler kadar dişetleri ve braketlerin çevresi de temizlenmelidir. Braketlerin çevresinin temizlenebilmesi için ara yüz fırçası kullanılmalıdır.

 • Tel takılırken veya takıldıktan sonra ağrı duyacak mıyım?

  Braketlerin yapıştırılmasını takiben ve rutin kontrollerin yapıldığı seanstan sonraki 3-5 gün hafif derecede ağrı olabilir. Braketlerin yanakların veya dudakların iç kısmına sürtünmesi nedeniyle yaraya yol açıyorsa ortodontistin bunu engellemek için vereceği ürünler kullanılabilir.

 • Tellerim çıkarıldıktan sonra dişlerim tekrar bozulur mu?

  Evet. Eğer tedavi bittikten sonra herhangi bir pekiştirme aygıtı kullanılmazsa dişler tekrar bozulabilir. Pekiştirme aygıtları dişleri düzgün konumda tutmak için geliştirilmiştir. Bu nedenle ortodontistin anlattığı şekilde pekiştirme aygıtının kullanılması çok önemlidir.

 • Tel takıldıktan sonra herşeyi yiyebilir miyim?

  Malesef hayır. Braketler varken dikkatli beslenmek bir zorunluluktur. Braketler ve teller kırılgandır, yanlış gıdaların tüketilmesi braketlerin kopmasına neden olur. Kopan veya gevşeyen braketler dişleri doğru konuma getiremeyeceği için tedavi süresi uzar. Ortodontik tedavi süresince daha yumuşak gıdaların tercih edilmesi tedavinin seyri için çok önemlidir. Ayrıca yiyecekler ısırmak yerine küçük parçalara bölerek yenmeli ve asitli içeceklerden de uzak durulmalıdır.