Zirkonyum Köprü

Zirkonyum çok sert ancak beyaz renkte bir metaldir. Metal destekli porselenler de olduğu gibi altyapı da güçlü bir malzeme olarak zirkonyum kullanılıp üstüne porselen ilave edilir. Zirkonyum beyaz renkte olduğu için metal griliği görülmez. Daha dayanıklı ve daha estetik köprüler yapılır. Beyaz renkte olduğu içinde tam seramik veya metal içermeyen porselenler grubunda sayılır. Işık geçirgenliği, metal seramiklerden çok daha iyidir ancak emax porselenlere göre zayıftır. Estetik ve dayanıklılığı bir arada istediğimiz durumlarda tercih edilir. Dişetindeki metal renklenmeleri veya gri yansımalar görülmez, bu da zirkonyumun önemli tercih sebeplerindendir. Çok sert bir malzeme olduğu için uzun köprülerde kullanımı uygun değildir.

Zirkonyum Köprü Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Köprü için Birinci Seans: İlk muayenenizde zirkonyum köprü yapımına karar verildikten sonra lokal anestezi altında diş kesimiz yapılır, ölçüleriniz alınır, geçici köprüleriniz takılır. Dişinize uygun porselen rengi belirlenir.

Zirkonyum Köprü için İkinci Seans: Zirkonyum köprü için altyapı provası yapılır (süre sorunu olan durumlarda bu seans atlanabilir).

Zirkonyum Köprü için Üçüncü Seans: Bitmiş köprü provası yapılır, kontakları, anatomik, biyolojik uyumu ve fonksiyonel bütünlüğü kontrol edilerek daimi olarak yapıştırılır.