Zirkonyum Kuron

Zirkonyum Kuron (Tam seamik kuron)

Zirkonyum Kuron, dişin çepeçevre küçültülerek zirkonyum ile kaplanması işlemidir.

Zirkonyum çok sert ancak beyaz renkte bir metaldir. Metal destekli porselenler de olduğu gibi altyapı da güçlü bir malzeme olarak zirkonyum kullanılıp üstüne porselen ilave edilir. Zirkonyum beyaz renkte olduğu için metal griliği görülmez. Daha dayanıklı ve daha estetik kuronlar yapılır. Beyaz renkte olduğu içinde tam seramik veya metal içermeyen porselenler grubunda sayılır. Işık geçirgenliği, metal seramiklerden çok daha iyidir ancak emax porselenlere göre zayıftır. Estetik ve dayanıklılığı bir arada istediğimiz durumlarda tercih edilir. Dişetindeki metal renklenmeleri veya gri yansımalar görülmez, bu da zirkonyumun önemli tercih sebeplerindendir.

Zirkonyum Kuron (Zirkonyun Kaplama) Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Kuron için Birinci Seans: İlk muayenenizde zirkonyum kuron yapımına karar verildikten sonra lokal anestezi altında diş kesimiz yapılır, ölçüleriniz alınır, geçici kaplamanız takılır. Dişinize uygun porselen rengi belirlenir.

Zirkonyum Kuron için İkinci Seans: Zirkonyum kuron için altyapı provası yapılır (süre sorunu olan durumlarda bu seans atlanabilir).

Zirkonyum Kuron için Üçüncü Seans: Bitmiş zirkonyum kuronun provası yapılır, kontakları, anatomik, biyolojik uyumu ve fonksiyonel bütünlüğü kontrol edilerek daimi olarak yapıştırılır.